The Hebbe Sisters
Om ossAktuelltVår musikSe oss livePressFAQWebshop
ENBoka oss
← Tillbaka

5 april 2023

Nästan 4 miljoner visningar – klippet med dementa Anna berör

Nästan 4 miljoner visningar – klippet med dementa Anna berör
Klicka för att förstora

The Hebbe Sisters och pianisten Ulrika Hebbe är ute på turné. När de nyligen besökte ett äldreboende i Strängnäs så hände något som varken de eller personalen vara beredda på.

Anna, som har en demensjukdom, är en av de som bor på boendet i Strängnäs. När familjen Hebbe var på besök och framförde låten ”Swing it. Magistern!” ställde sig plötsligt Anna upp och tog ton till låten. Hon kunde, till allas stora förvåning, hela texten utantill.

Efter hundratals engagerade delningar på sociala medier, så har nu både SVT, TV4, Sveriges Radio, tidningar m.m uppmärksammat detta. Klippet når nu nästan över 4 miljoner visningar.

The Hebbe Sisters

Glädje, utstrålning & musikalitet

Snabblänkar

Om ossSe oss liveVår musikBoka ossPressThe Hebbe Family ↗

Kontakt

info@thehebbesisters.se+46(0)76-10 22 252

The Hebbe Newsletter

Skriv upp dig på The Hebbe Newsletter som skickas ut ca 4 ggr per år. Missa inga nyheter med The Hebbe Family, systrarna i The Hebbe Sisters & föräldrarna i Duo Sentire.

© 2026 The Hebbe Sisters. Alla rättigheter förbehållna.

·En del av The Hebbe Family
Integritetspolicy